Make your own free website on Tripod.com

                                                                                                             


 

 تغذيه سالم:

براي تغذيه سالم سه كلمه را بايد به خاطر سپرد: ترتيب، تنوع، تناسب.

ترتيب: يعني از مواد موجود در پايين هرم تغذيه بايد بيشتر مصرف كرد. پس غذاي اصلي بايد شامل نان، برنج، ماكاروني، ميوه و سبزي باشد و قند و چربي كمتر از همه مصرف شود.

تنوع: يعني از همه مواد موجود در هرم تغذيه بايد مصرف شود و هيچ يك از طبقات هرم حذف نشود

تناسب: يعني تغذيه بايد با سن و شرايط جسمي و فعاليت بدني فرد متناسب باشد. مثلا زنان باردار و شيرده، كودكان و نوجوانان انرژي و پروتيين بيشتري نياز دارند و مجازند از قندها و چربيها و گوشت و حبوبات بيشتري در رژيم روزانه خود استفاده كنند.

چند توصيه:

1)     مصرف غذاهاي چرب، شور، شيرين و گوشت را به شدت كاهش دهيد.

2)     در هر سه وعده غذايي از انواع ميوه ها و سبزيجات مصرف كنيد. بطوريكه روزانه بيش از نيم كيلوگرم ميوه و سبزي در رژيم شما باشد. وجود الياف طبيعي در ميوه و سبزيجات باعث ميشود كه مواد سرطانزا و زيان آور به راحتي از بدن دفع شود و كاركرد دستگاه گوارش بصورت مطلوب باشد و از سرطان و سكته قلبي پيشگيري شود.

3)     از افزايش وزن خود جلوگيري كنيد براي كاهش وزن آنچه مهمتر از خوردن است، فعاليت بدني و ورزش و مداوم است.

4)     از مصرف گوشت قرمز بكاهيد و از حبوبات به عنوان جايگزين گوشت استفاده كنيد و هفته اي حداقل دوبار ماهي مصرف كنيد. گوشت مرغ بهتر از گوشت قرمز است.

5)     مصرف چربي را به حداقل برسانيد. روغن حيواني مصرف نكنيد و به جاي آن از روغن نباتي مايع استفاده كنيد. مصرف كره حيواني را به حداقل برسانيد و آن را با كره گياهي جايگزين كنيد.

6)     از مواد غذايي محتوي مواد نگهدارنده مانند سوسيس و كالباس و سس ها كمتر استفاده كنيد. همچنين نوشابه‌هاي گازدار را كمتر مصرف كنيد.

7)     ترشيجات و خيارشور مصرف نكنيد و به جاي آن سالاد مصرف كنيد.

8)     روزانه مصرف دو ليوان شير كم چربي و لبنيات (ماست) براي جلوگيري از پوكي استخوان و حفظ سلامتي بخصوص براي افراد مسن ضروري است.

9)     هر روز آب كافي بنوشيد تا به بيماري سنگ كليه مبتلا نشويد.

جوش صورت يا آكنه:

يك بيماري شايع پوستي است كه بصورت دانه هاي التهابي و جوش هاي چركي روي صورت و پشت سينه، كه گاهي جاي زخم از خود باقي ميگذارد. بيماري آكنه اغلب در زمستان تشديد يافته و در تابستان تخفيف پيدا مي‌كند. مبتلايان معمولاً نوجوانان و جوانان هستند. درمان آكنه بستگي به شدت آن انجام مي‌گيرد. رژيم غذايي ممكن است تاثير چنداني نداشته باشد. بهتر است ضايعات دستكاري نشوند. نور آفتاب يك عامل مؤثر در بهبود است. نوع صابون ممكن است اثر چنداني در درمان نداشته باشد، ولي شستشوي روزانه صورت با آب و صابون توصيه مي‌شود. داروهاي محتوي ريتفوليك اسيد يا بنزويل پراكسيد و غيره نيز ممكن است تجويز شود. گاهي آنتي بيوتيك مثلا تتراسايكلين تجويز مي‌شود. در بيماراني كه آنتي بيوتيك مؤثر نبوده، تجويز خوراكي ايزوترتينوئين ممكن است مفيد باشد.

درمانهاي ديگر بسته به نوع بيماري و شدت آن براي بيمار ممكن است پيشنهاد گردد.

 

 

Rounded Rectangular Callout: سالهاي متمادي والدين ادعا مي کردند که کودکان شير خوارشان ميتوانند حالات چهره از قبيل لبخند زدن  ,اخم کردن و بيرون آوردن زبان را در واکنش به رفتارهاي مشابه والدين تقليد کنند. با اينحال پياژه روانشناس 
مشهور سوئيسي  اين نظر را پيش کشيد که تا وقتي کودک نتواند تصوير ذهني بسازد –حدود 18 ماهگي– توانايي تقليد در او به وجود نمي آيد
با اين وجود بسياري از مشاهدات کنترل شده  نشان مي دهد که نظر والدين درست بوده است.به نظر مي رسد نوزادان نه فقط حالات چهره بلکه حرکات سر را نيز تقليد مي کنند 
يکي از دانشجويان پياژه ضمن آ زمودن نوزادان 7 هفته اي متقاعد شده بود آنها از او تقليد مي کنند .دانشجو با اين کشف خود پيش پياژه رفت 
-دانشجو ((مي دانيد من چه کار مي کنم؟ زبانم را در برابر نوزاد بيرون مي آورم و مي دانيد او چه مي کند ؟ ))
پياژه زير لب گفت((شما بگوييد.))
- دانشجو (( او هم زبانش را در برابر من از دهان بيرون مي آورد ! نظر شما چيست؟)) استاد سرشناس به پيپ خود پکي زد و در حالي که مي انديشيد نظريه اش را به چالش طلبيده اند گفت: ((فکر مي کنم خيلي بي ادبي کرده است))

.
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


                    

 

  

    

 

  آيا نوزادان مي توانند تقليد کنند؟